|
W sytuacji utraty danych należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
- w większości przypadków, o ile nośnik nie uległ uszkodzeniu lub zniszczeniu, dane można odzyskać w stanie prawie nienaruszonym, jeśli użykownik nie spowoduje większych strat
- jesli to możliwe, nie używać nośnika, na którym znajdowały się dane (przykladowo, każde włączanie komputera powoduje zapisywania np. pliku wymiany, plików tymczasowych, co może nadpisać zaginione/usunięte pliki)
- w przypadku utraty zdjęć - nie robić kolejnych zdjęć, każda kolejna 'sesja' może uniemożliwić odzyskanie skasowanych wcześniej plików
Jeśli przytrafi się Państwu przypadkowe usunięcie zdjęć z karty pamięci i chcieliby Państwo je WSZYSTKIE odzyskać, to nie można pracować z tą kartą. Każde kolejne zdjęcie wykonane później zmniejsza szansę na odzyskanie WSZYSTKICH zdjęć. W krańcowej sytuacji nie będzie możliwe odzyskanie żadnych plików.
- każda nieudolna próba ratowania danych zmniejsza szansę na ich odzyskanie.
W przypadku awarii dysku spowodowanej jego upadkiem podczas pracy
- nie uderzać dyskiem w celu jego "naprawy"
- nie otwierać urządzenia - przeważnie powoduje to dodatkowe szkody i zwiększa koszt odzyskiwania danych, często uniemożliwia odzyskanie części lub całości danych.
Najlepszą metodą na zabezpieczenie ważnych danych, jest systematyczne wykonywanie kopii danych.
Nie jest możliwe odzyskanie nadpisanych danych (gdy sektory na dysku, w których znajdowała się informacja, zostały zastąpione inną zawartością). W materiałach marketingowych niektórych firm pojawiają się informacje o możliwości odzyskania nadpisanych danych. W wielu przypadkach możliwe jest odzyskanie "nadpisanych" plików, czyli plików, których starsze wersje zostały zastąpione wersjami nowszymi poprzez nagranie pliku o tej samej nazwie co plik starszy. Szczególnie w przypadku plików o małym rozmiarze (np. pliki .doc/.docx i .xls/.xlsx.)
Jeśli macie Państwo inny problem z danymi prosimy o kontakt.
|
Nie mogę odczytać danych z dysku |